אודותינו

מי אנחנו?

אקרופוליס החדשה היא תנועה של אנשים החולמים על עולם טוב יותר, המתחיל קודם כל ולפני הכל באדם טוב יותר. אדם זה נמצא בתוך כל אחת ואחד מאיתנו – זה המבקש לגעת בחיים, לראות את האחר, לחזור לידיעה הפנימית שאנחנו חלק ממשהו רחב יותר.

המילה ״אקרופוליס״ משמעה ״העיר העליונה״ – אותו חלק גבוה בערי יוון העתיקה, המסמל את החלק הגבוה באדם (בדומה לקונספט של ״ירושלים של מעלה״). בכולנו יש ערים ״נמוכות״ – מקומות של אגו ונפרדות, אבל בכולנו יש גם מן הערכים האוניברסליים – הטוב, הצדק, היופי, האומץ והאמונה.

אנו מאמינים כי העולם היום זקוק ליותר ״ערים עליונות״ שכאלו – אשר לא בנויות מאבן אלא מבני אדם שמחפשים להכיר את עצמם ולגלות מחדש את הקשר הנסתר המחבר אותנו זה לזה, לטבע ולמורשת האנושית.

אקרופוליס החדשה היא ארגון בין-לאומי ללא מטרות רווח, מאז 1957, הקיים ביותר מ-60 מדינות, ופועל לאורם של 3 עקרונות מרכזיים:

1. אחווה 

קידום אידאל של אחווה בינלאומית המבוססת על כיבוד המעלות האנושיותללא הבדל של גזע, מין, תרבות, דת, מעמד סוציאלי וכדומה.

הכרחי היום יותר מתמיד, לחפש ולראות את מה שמאחד בינינו על פני מה שמפריד בינינו והופך אותנו לשונים לכאורה. האידאל האנושי הינו אוניברסלי, חוצה גבולות ומדינות. הוא מבקש מאיתנו להתעלות מעבר לזהויות הזמניות והמפרידות שבהן אנו נאחזים, תוך כיבוד ההבדלים המייחדים אותנו, המרכיבים את הצבעים השונים של הפלטה האנושית.

2.  ידע

טיפוח אהבת החכמה דרך הלימוד ההשוואתי של הפילוסופיות, הדתות, המדעים, והאמנויות, במטרה לקדם את הידע על האדם, על חוקי הטבע ועל חוקי היקום.

בעולם שבו הידע נגיש אך גם עלול להטביע אותנו במילים, ברעיונות ובדעות, חשוב לזהות את הידע המהותי של המסורת האנושית, העתיק כאנושות עצמה. ידע זה נוגע בצורך שהיה לאדם מאז ומעולם להבין את מהותו ואת המציאות סביבו. דרך לימוד של מקורות חכמה שונים המביאים זוויות שונות של הסתכלות על המציאות, ניתן לראות בצורה בהירה יותר את הפאזל כולו, ולא רק אל חלקיו השונים.

3. התפתחות

פיתוח הטוב ביותר שבפוטנציאל האנושי, תוך קידום הגשמת האדם כפרט ושילובו בחברה ובטבע כגורם אקטיבי ומודע, למען שיפור העולם.

אנו מבינים כי התפתחות מאוזנת ומקיפה של עצמנו, ומימוש התכונות הטובות ביותר של הטבע האנושי שלנו, הם ככל הנראה הערובה היחידה להתקדם לעבר עולם טוב יותר. בכולנו יש פוטנציאל עצום של מעלות, אך ככלל, רובו נותר חבוי. לכן אנו רואים את ההתפתחות הפנימית כהכרח מרכזי – המתחיל בהשגת הרמוניה בין המחשבה, הרגש והפעולה, ומוביל לחיים מאושרים יותר.

הלימודים שלנו מתקיימים דרך 3 צירי פעולה:

פילוסופיה
תוכנית הלימודים מנוהלת באופן אחיד בכל סניפינו ברחבי העולם, ומקורה בלימודים שהתקיימו בבתי ספר של חכמה בתקופות שונות בהיסטוריה. הקורס "פילוסופיה כדרך חיים" פותח מסע אל עומק ההבנה האנושית; מסע ההולך ומתפתח ככל שאנו מתקדמים בתוכנית הלימודים.

תרבות
אנו יוצרים אמנות ועוסקים בה ככלי על מנת לגעת בליבותיהם של האנשים, לעורר ולהזכיר לאדם מיהו ומה הוא יכול להיות. עבורנו, האמנות משקפת ערכים של יופי, הרמוניה, אמת וצדק שאליהם נשא האדם את עיניו מאז ומתמיד. אנו מזמינים אתכם להיות שותפים לחוויה הייחודית של אמנות שהיא גשר אל הנעלה שבתוכנו.

התנדבות
קבוצת המתנדבים שלנו מקיימת פעילויות למען הסביבה והקהילה, המתבססות על ערכי הנדיבות, הסובלנות והאחווה. גם מי שאינו חבר באקרופוליס מוזמן להצטרף לפעילויות השונות. זו הזדמנות מצויינת לתרום לסביבה ולחברה ולהכיר אותנו.