מה דעתכם להוביל שינוי חברתי?

למאמרים נוספים מאת:

פורסם בקטגוריה:

מה הקשר בין צרכנות, טלפון לסבתוש בסופ"ש, וחכמת זקני השבט? ראיון עם שתי מתנדבות שהחליטו להצטרף ליוזמה ולקרב בין "עולם הצעירים" לשולי הפריפריה החברתית של גיל הזהב.

כאשר אני חושבת על מצבם של קשישים כיום, לבי נחמץ. איכשהו זה קרה, לאט לאט, לא בבת אחת. אלו הנמצאים שני דורות לפנינו (אלו שבנו את הארץ ואשר להם אנו חבים חובה גדולה) הפכו מהזקנים והחכמים של השבט לתוצר שוליים של תהליכים חברתיים, ואלו דוחים אל הפריפריה, ממרכז הרלוונטיות, את כל מי שעבר את גיל השישים והשבעים, ובוודאי את השמונים והתשעים. נכון, זו תופעה גלובלית, לא רק מקומית. אך ברמה המקומית אולי אנחנו יכולים להשפיע. להוביל שינוי חברתי.

מאמרים ומחקרים רבים נכתבו בנושא הבין-דורי, באשר לסיבות להבדלים החברתיים, הרקע התרבותי השונה, המאפיינים הביולוגיים ועוד. אחת התובנות הבולטות, העוברת כחוט השני ברבים מהמחקרים, היא שהחלוקה הבין-דורית נועדה בראש ובראשונה להגדיר את האדם – הצעיר, המתבגר, המבוגר והקשיש – לפי הנטיות הצרכניות שלו.

כן, אנחנו חלק מעולם מטריאליסטי ואל לנו להיות מופתעים מכך שגם המניעים היוצרים את המציאות הם חומריים לרוב, מכווני-רווח ואינטרסים כלכליים. זו אחת הסיבות שה"עולם שייך לצעירים" – אלו בעלי האמצעים או הפוטנציאל העתידי. ואילו הקשישים אינם רלוונטיים עוד, משום שבמציאות של ההווה, לכאורה, אין להם הרבה מה להציע. כך נוצר הפער הבין-דורי הגדול. הצעירים בשלהם והזקנים בשלהם, ואין זיקה ביניהם מעבר לקשר המשפחתי. וגם הוא, איך לומר בכנות, טעון שיפור במשפחות רבות.

על רקע זה ביקשתי להיפגש לשיחה אישית עם שתי נציגות הדור הצעיר, פילוסופיות שהן גם חברות טובות, מורן ותמר. נפגשנו לשיחה בסניף בית הספר לפילוסופיה "אקרופוליס החדשה" בתל אביב.

בשנה האחרונה הן החלו להוביל שינוי חברתי. הן ודאי לא קראו לזה כך, אך בעיניי זה מה שהן עושות. הן לקחו חלק בשיתוף פעולה בין מתנדבים מאקרופוליס החדשה בתל אביב עם עיריית תל אביב ויואל פרוביזור, רכז מתנדבים בעמותה לקידום החינוך בעירייה, ואחראי פרויקט 'מזדקנים בכבוד'.

במילים שלהן, החל תהליך התחברות של שתי נשים מיוחדות ונדירות, שתיהן בנות יותר מתשעים.

מה הצורך שעלה בכן לבחור בהתנדבות הזו?

תמר: בעקבות אירוע חלוקת מזון לקשישים סביב ראש השנה, הבנתי שיש הזדמנות ליזום קשר עם מישהו באופן קבוע. מורן העלתה את הרעיון שנעשה את זה בזוג. לשתינו היה ברור שזה חשוב, ושזה משהו שאנחנו רוצות לעשות. אך ביחד זה נראה מתאים יותר. ברגע שהמילים שלנו יצאו לחלל האויר, הן כבר קיבלו צורה וההזדמנות הגיעה אלינו. נציג קבוצת המתנדבים של "אקרופוליס החדשה" עזר לנו ליצור קשר עם יואל, ומשם הכול היסטוריה.

מורן: תקופה קצרה לפני שהרעיון עלה אצלי, סבתא שלי נפטרה והרגשתי שאני צריכה סוג של תיקון… הרגשתי שלא הייתי קרובה אליה לקראת הסוף כמו שהייתי רוצה, והייתה בי תקווה לתיקון.

תמר: גם אני יכולה להתחבר לתחושה הזו. סבתא שלי גרה בחיפה. אני מתקשרת אליה פעם בשבוע, מאוד מנסה להיות איתה בקשר, אבל רואה אותה לעתים רחוקות. הקשר הפשוט והאנושי הזה חסר לי וחסר לה, ואולי בתוכי הייתי רוצה שמישהו בחיפה יתנדב ויבקר את סבתא שלי.

מה גיליתן על עצמכן בזכות המפגש האנושי הזה?

מורן: הפגתי את החשש שהיה לי להיפתח ולדבר. נהיה ברור שזה משהו שצריך פשוט לעשות אותו כדי שלא יכבה, לתרגל את היכולת הזו ולא לברוח מזה. למדתי מתמר את היופי שבשיתוף, יש לה פתיחות. אני לומדת ממנה, היא מאוד עוזרת לי כשאני נתקעת. כמו חבל הצלה, אנחנו משלימות זו את זו.

תמר: למדתי מהנשים הקשישות על ההחכמה שמתעוררת עם הגיל. הן לא מרחמות על עצמן. הן נשים חזקות, מקרינות ומרעיפות עלינו המון אהבה. הן מיד פתחו בפנינו את הדלת ואת הלב. הפתיחות שלהן מלמדת אותנו איך לחיות נכון, איך לאהוב. ממורן למדתי את אומנות ההקשבה; היא מקשיבה טובה ומכילה, חיובית מאוד ויודעת להשפיע לטובה על המצב. מורן מביאה שמחה.

מה המסר שלכן לקוראים שמתלבטים אם לעשות זאת או לא:

תמר ומורן: לתת לזה סיכוי. לבוא מוכנים למפגש אנושי, לאפשר לחברות אמת להתפתח. אם פעם הייתי בורחת מאנשים, היום אני מחפשת את זה.

מורן: יש נטייה לחשוב שהמפגש עם הזִקנה הוא קשה… אבל למעשה יש הרבה רגעים במפגש שמעוררים בנו השראה והתרוממות הרוח. הייתה פעם אחת שקיבלנו מהן טיפים לאיך למצוא את השביל ללבו של גבר. יש נושאים שנשארים רלוונטיים, לא משנה מה הגיל!

תמר: מדובר בהזדמנות לעשות משהו טוב במקום שאתה נחוץ בו, ועל הדרך גם ללמוד על עצמך באמת – מה המעלות שלך, מה המגרעות, מה מניע אותך ומה מפעיל אותך. והכי משמעותי – זו הזדמנות לגעת בנשמה של בן אדם ולאפשר לו לגעת בנשמה שלך, ללמוד ממנו. אנחנו מצאנו שמעבר לפער הגילאים הברור, יש משהו מעבר שמחבר בינינו ומאפשר לרקום קשר אנושי ויפה של אכפתיות הדדית.

המפגש עם מורן ותמר עורר בלבי השראה ותקווה לכך שהשינוי החברתי המשמעותי בנוגע למקום הקשישים בחברה אפשרי.

אנחנו יכולים לשנות את פני המפה החברתית רק אם נעביר את אותו שינוי דרך הלבבות שלנו, נתחזק את הקשרים הקיימים וניצור קשרים חדשים. כך, אולי בעוד ארבעים או חמישים שנה, כשהדור הצעיר של היום יגיע לגיל הזה, הסטטוס החברתי יחזור למקומו הראוי – לא עוד זקנים בשוליים, אלא הזקנים והחכמים של השבט.

אני מזמינה אתכם לקחת חלק בשינוי החברתי הזה ולהיות השינוי עצמו!

ריטה לונדון / רכזת פעילויות התנדבות של אקרופוליס החדשה

לפרטים אודות פעילויות התנדבות עם הגיל השלישי:

ניתן ליצור קשר בכתובת:

hitnadvut@newacropolis.org.il

כל מתנדב יפגוש קשיש בתדר קבוע לפגישה אישית בביתו, ויהווה עבורו אוזן קשבת כדי להגביר את תחושת המוגנות של הקשיש ולהפיג מעט את הבדידות.

ההתנדבות תהיה מלווה במספר מפגשים במהלך השנה לכלל קבוצת המתנדבים, ובמידת הצורך יינתן מענה פרטני.

להתנדבות באזור תל אביב:

03-5104426

להתנדבות באזור ראשל"צ:

03-9561002

לרכישת כרטיס כניסה ליום הפילוסופיה ״יומה 4״ סגור

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן