תרבות

תרבות פילוסופית

אקרופוליס החדשה כחלק מהניסיון שלה להחיות את הערכים הנצחיים ואת היופי שטמון בתוך האדם, פועלת גם בערוץ של האמנות.

באקרופוליס החדשה, נפגשת ופועלת קבוצה של אידאליסטים אמנים, שחוקרים את האמנות ככלי להתפתחות רוחנית וחולקים את פירות המחקר שלהם באמצעות סדנאות חווייתיות ומופעים שפתוחים לקהל הרחב.

מטרתנו הינה ליצור וללמד ביטויים אמנותיים המכוונים אל חלקיו הגבוהים של האדם, הגורמים לאדם להרהר, לרצות לגדול ולנסות להביא יופי באמצעות אמנות לחיים. אנו מאמינים שאמנות ששורשיה נמצאים באהבה ובחכמה תעורר אהבה וחכמה גם בליבותיהם של הצופים והמאזינים לה.

מתן עופר: "האמנות משמשת אותנו להעיר ולהאיר רבדים בתוכנו, המטרה בתרגול האמנותי אינה בהכרח התוצאה הסופית אלא בעיקר התהליך הפנימי שהאמן עובר תהליך בו הוא מכיר את עצמו טוב יותר, ולאט לאט יכול להפוך ל"כלי שקוף", ובכך להחזיר את התפקיד המסורתי של האמן…”

יסמין גליק: “האמנות היא שפה אוניברסלית שכל אדם יכול לחוות ולהבין, ועל כן היא כלי רב עוצמה לחיבור בין בני אדם מעבר להבדלים ביניהםאמנות שיש לה קשר עם החכמה היא מזון משובח ביותר עבור הנפש שלנו, היא פותחת שערים לנעלה שבנו, בכוחה לכוון את האדם אל הטוב, האתיהצודק והיפה ולהוות בעבורו אלטרנטיבה מול היאוש, הסבל וחוסר המשמעות.”

הדר וינברג: “…זה לנסות להיות אנשים טובים יותר, מחוברים יותר, שמחפשים את העומק של הדברים. שמחפשים להוריד את המסכות והצעיפים ולגלות עומק רב יותר, פשטות וכנות. זו הזדמנות לחוות את האמנות והחיים בצורה הכי חיה שיש, בצורה המדויקת ביותר…”

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולחוות את הפילוסופיה של האמנות בקורסים השונים, בהרצאות, במופעים האמנותיים ובסדנאות. אנו מזמינים אתכם לחוות אמנות עם משמעות.

oinais_2016_07_tristan-group_3

מוזיקה

המוזיקה היא השפה של הנשמה, שפה אוניברסלית החודרת לעומקו של האדם באשר הוא. בכוחה לאחד ולחבר בין אנשים שונים ותרבויות שונות. בעת העתיקה התייחסו למוזיקה כמשקפת את אותם החוקים עלפיהם נברא העולם, ולפיכך חשיבותה היתה רבה מאוד. אפלטון למשל ראה במוזיקה מדע, המקביל בחשיבותו למתמטיקה ואסטרונומיה ומהווה מפתח להבנת היחסים והחוקים השולטים ביקום, ולכן ראה בחינוך המוזיקלי כלי חשוב בהתפתחות ההכרה של האדם.

אנו יוצרים מוזיקה מקורית שמטרתה להעביר מסר פילוסופי, מסר של אחדות.

אנו עוסקים במוזיקה ככלי חינוכי ומעצב, המאפשר לנו להקשיב, להתבונן בעצמנו ולהדהד את הערכים הקיימים בעולם ובנו יופי, הרמוניה, הקשבה, אסתטיקה, טוהר.

oinais_2013_03_tristan_jam-session-performance_6

oinais_2013_05_tristan_jam-session-performance_11

אנסמבל "אורפאוס" באקרופוליס החדשה

ההרכב הקולי "אורפאוס" פועל באקרופוליס החדשה בסניף תל אביב, הוא מונה שבע זמרות ומציג רפרטואר מגוון ועשיר של שירים מתרבויות העולם. ההרכב משלב בהופעותיו את סגנון השירה הקלאסי עם מקצבים וקולות מעולמות מוזיקליים שונים וכל זאת בעיבודים מגוונים, המתבססים על ההרמוניה המיוחדת של השילוב בין קולות הזמרות.
חברות: יסמין פיאמנטה ניהול האנסמבל. אורנה סיוון – סופרן. הילה ישראלי – סופרן. הילה בלום – סופרן. אלי בלטמן – אלט. שרון הבדלה – אלט. נטע קמר אלט וגיטרה.

oinais_2013_05__tristan_orpheus-ensamble_three-pigeons-abu-gosh-festival_13

מופעים בביצוע ההרכב:
"
קדושה בכל" – שירי קדושה מתרבויות שונות והרצאה על הקשר בין מוזיקה לדרך רוחנית.

"שלוש יונים" – שירי אהבה קלאסיים ועבריים. *המופע השתתף בפסטיבל אבו גוש ה-43 למוזיקה ווקאלית במאי 2013.

לגעת ברוח" – כוחה המרומם של המוסיקה המאפשר לאדם לגעת בעמקי נשמתו.

 

תאטרון

אמנות התיאטרון מאז ומעולם הניעה את האדם לשאול: “מי אני?”, “מאיפה אני בא?” , “מה אני באמת מחפש בחיים?” אלו לא רק שאלות של דמויות במחזה אלא של כולנו כאמנים ואנשים חושבים וחוקרים.

תיאטרון עבורנו הוא יותר מאשר הזדמנות לפרסום או למחיאות כפיים, אנחנו מנסים לחבר בין תיאטרון לפילוסופיה, בין אמנות הבמה לאמנות החיים. אנו קבוצה של אמנים אידיאליסטיים שעדיין רואים בתיאטרון כלי היכול לשנות את האדם, החברה והעולם.

"…הצעירים שלנו למדו שהתיאטרון הוא רק בדיה של פני המציאות. העתק פחות או יותר מעוות. זה איננו המקרה! התיאטרון הוא מציאות ללא הגבולות של חלל וזמן. זוהי יצירה אנושית רק בצורתה. רוחה הוא מטאפיזי וזאת הסיבה שאנו קוראים לתיאטרון זה: תיאטרון המיסתורין." מתוך הטרגדיה של ח.א.ל.

 oinais_2013_10_tristan_baruch-theatrical-performance_4

קורס השחקן הפנימי

קורס "השחקן הפנימי" הינו חלק מפעילויות "תיאטרון במהות" ובנוי מ– 12 שיעורים המחולקים לשלושה חלקים.
הקורס לא דורש ידע מוקדם – להיפך. הוא רק מבקש לבוא פתוח עם רצון להשתעשע כילד ולחוות תרגילים היכולים לעזור לנו לעשות עוד צעד בהכרה שלנו את השחקן בתוכנומעבר למסכות שאנו עוטים על עצמנו.

 

מחול

אמנות המחול היא כמו בריאה; חיים, נשיפה ושאיפה, התכנסות ויציאה, התכווצות והתרחבות, תנועה, תזוזה, רטטכאשר אין תנועה אין בריאה, אמנות המחול מסמלת את אותה תנועה ראשונה שהפיחה חיים בעולמנו, היא מזכירה לאדם את אותה תנועה בחייו, אותה הוא עושה וימשיך לעשות, ויוצרת תחושה סנטימנטלית של זיכרון רחב ואנושי.

דרך הריקוד אנו מנסים להאזין לעומקים שבתוכנו ולתת להם ביטוי. להוסיף הרמוניה, יופי וזרימה לחיים.

שיעורי ריקוד וסדנאות בהשראת יסודות הטבע והאדם, כדי להקשיב פנימה ולהיזכר בערכים הראשוניים שנמצאים בתוכנו.

oinais_dance-in-kiryat-anavim_1

ספירלה – סדנאות מחול

לכל מי שאוהב להתנועע וליצור, שרוצה להיות בקשר עם הגוף, הנפש והנשמה ורוצה להתנסות בחוויה ייחודית ומעשירה.

להזמנת סדנאות מחול מודרני ואימפרוביזציה: 054-4714027

אין צורך בניסיון, רק בצורך לנוע ובאהבה לרקוד

oinais_dance-workshop_1

סדנאות חווייתיות בנושאים:

התבוננות
"
טבעה של תודעת האדם קיימת בשני מצבים, התבוננות פנימה והתבוננות החוצה".

מודעות
"
הכרת עצמנו כבני אנוש בעלי תודעה ומצפון ראויה למאמץ, שכן מה שנלמד בדרך זו שורד בוודאות ואיש אינו יכול לגזול זאת מאיתנו".

תשומת לב
"
תשומת הלב הנכונה באה לידי ביטוי בעמידה דרוכה על המשמר, תוך תודעה קפדנית לפעילות גופנית, לתחושות ולרגשות, לפעילות רוחנית לרעיונות, למחשבות, לתפיסות ביחס לדברים". דהמפדה

אומץ והתמסרות
"
מתוך פחד אין הוגים מילים קדושות. מתוך פחד שוב לא נולדת ידידות אמת. מתוך פחד גוועים אידאלים נשגבים…"

הסרת מסיכות
"
להסיר את המסיכות המזויפות ולקבל את עצמך כמו שאת, כדי לבנות דרך חיים ועשיה חיובית שתוביל אותך להגשים את הטוב בעיניך למענך ולמען העולם".

תקשורת בין אישית
"
ככל שניטיב להכיר ולהבין את בני האדם ואת בעיותיהם כך יהיו לנו יותר קשרי ידידות ורגש ודבר זה ראוי למאמץ".

*הציטוטים לקוחים מתוך הספר "הגיבור היומיומי" של דליה סטיינברג גוזמן

oinais_2014_12_tristan_sabine-members-lecture_6

ציטוטארט

"טיבו של היופי שבאמנות הוא כטיבו של היופי בטבע, אם יפה הטבע, הרי זה משום שנשקפת בעדו האידאה, וכן יצירת אמנות יפה משום שהאמן מגלם בה את האידאה" אנאדות / פלוטינוס, "היופי והאמנות" כרך 1, עמ' 110

"עיקר תפקידה וערכה של האומנותהוא ביצירת היופי (בה' הידיעה). מבחינה זו האמנות אינה בת חלוף, כי היופי שהיא יוצרת זורם ונוהר מהעולם 'ההוא' " אנאדות / פלוטינוס, "תפקידה של האמנות" כרך 1, עמ' 111

"יש להרגיל את הנפש להביט תחילה אל העיסוקים היפים, אחר כך אל המעשים היפים, מעשי האנשים הקרויים טובים ולבסוף אל נשמתם של עושי המעשים היפים. וכיצד תוכל לראות נשמה טובה וטיב היופי שבה? שוב אל עצמך אתה והתבונן. והיה אם תראה את עצמך שעדיין אינך יפה, דמה לך עושה פסל הרוצה שפסלו יהיה יפה, ועל כן הוא נוטל קורט מכאן ומגרד קורט מכאן, זה יחליק וזה ינקה, עד שישווה לפסל פנים יפות. כך גם אתה, סלק ממך את הטפילה, ישר את העקום, כל עכור תן דעתך לטהרו ולעשותו מבהיק ואל תרפה בבניינו של דיוקנך עד שתאיר לך תפארתה האלוהית של המעלה" אנאדות / פלוטינוס, "על היפה" כרך 1, עמ' 244

שיר למעלות, ספר תהילים פרק ק"כ והלאה: "שיר למעלות, אשא עיני אל ההרים, מאין יבוא עזרי, עזרי מעם השם, עושה שמים וארץ, אל ייתן למוט רגליך, אל ינום שומריך, הנא לא ינום ולא יישן, שומר ישראל , השם שומרך השם צילך, על יד ימינך, יומם השמש לא יככה וירח בלילה, השם ישמורך מכל רע, ישמור את נפשך, השם ישמור צאתך ובואך, מעתה ועד עולם" (בהמשך לשיר המעלות ישנם הסברים מהן המעלות ואיך להתקרב אליהן).

"אל תתרגלו את אמנותכם בלבד, אלא אלצו את דרככם אל תוך סודות האמנות, משום שהיא והידע יכולים לרומם את האדם אל עבר הנשגב." (בטהובן)

"איך תישפטנה היצירות המהוללות של האהובים שבמלחיני זמננו בעוד מאה שנים? הואיל וכמעט הכול נתון לשינויי הזמן, ולמרבה הצער – גם האופנות, רק מה שהינו טוב ואמיתי יחזיק מעמד איתן כסלע, ואף יד מופקרת לעולם לא תעז להשחיתו. על כל אדם אם כך, לעשות את שהינו נכון, לשאוף בכל כוחו לעבר המטרה שלעולם תהא בלתי מושגת, לפתח עד נשימתו האחרונה את המתנות שהבורא העניק לו בנדיבותו, ולעולם אל יחדול ללמוד; כי "החיים קצרים, האמנות נצחית!" (בטהובן)

"כל יצירת אמנות אמיתית היא בלתי-תלויה, חזקה מן האמן שיצר אותה וחוזרת אל השמיימי על ידי עצם מהותה. היא מתאחדת עם האדם רק בכך שהיא מהווה אות וסימן להתעברות האלוהית בו." (בטהובן)

האמנות והיצירה הם מגע עם עולם הרוח, הם גשר אל עולם מיסתורי וגבוה שנפתח כאשר האדם מפתח ומזין את החיים הפנימיים בתוכו ומבטא את הטוב והיופי שבו. (דליה, הגיבור היומיומי, מהי השראה).

"(הההשראה היא) מגעה של הילה נדיבה הבאה ממקום שמעבר לזמן ולחלל שבאה מן המעיין הנצחי" (דליה, הגיבור היומיומי, מהי השראה).

"כל המשוררים הטובים מחברים את כל שיריהם היפים לא מכוחה של מומחיות, אלא מהשראה אלוהית. כשם שהמתהוללים לא מרקדים כשהם שפויים בדעתם, כך הפייטנים הליריים לא מפייטים זמירות יפות כשהן שפויים בדעתם אלא שעה שייכנסו לתוך ההרמוניה והקצב וישתגעו לדיונסוס תוך כפיההלא חפץ עדין הוא המשורר, מוכנף וקדוש ואין בכוחו לומר דברי שירה עד שתבוא עליו השראה אלוהית ועד שתעזבנו הבינה ולא תהיה דעתו בו" (סוקרטס ואיאון, כתבי אפלטון כרך 1 עמ' 78)

דע את טיב הממלכה לפי המוזיקה השלטת בה" קונפוציוס