תרבות

"העולם במה"

כששייקספיר ופילוסופיה נפגשים
ערב תיאטרון פילוסופי, מפתיע ומרתק בעקבות סוד קסמם של הגיבורים השייקספיריים
ההצגה משולבת בהרצאה
שחקן ומרצה: צחי גליק
במאי: נועם פלג
תרגום: דורי פרנס, מאיר ויזילטיר ונועם פלג.

 

 

 

"מקס" – גם תיאטרון זה מיתוס…

"הצגה יפהפייה ומרגשת שכל כולה תיאטרון…."  צבי גורן על ההצגה "מקס" אשר עלתה על הבמה בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר בחוה"מ סוכות.

ההצגה נוצרה במסגרת פעולתו של תיאטרון "במהות" ובשיתוף בין עמית ארז, איתי בלייברג וצחי גליק, מייסד  תיאטרון "במהות".

לכתבה המלאה באתר "הבמה"….

 

 

 

תיאטרון "במהות" הוקם ע"י אקרופוליס החדשה.
הפילוסופיה היא דרך חיים שמהותה חיבור בין ה"סופיה" – החכמה, לבין ה"פילו" – האהבה. החכמה היא הידע המצטבר שיש ברשותנו על החיים, ידע המופק מניסיון ומהבנת החיים כמידת יכולתנו. האהבה היא הכוח המניע אותנו לשאוף להיות בקרבתה של החכמה ולפעול על פיה.
הפילוסופיה היא דרך חיים עם מטרה. הכוונה בלהיות פילוסוף היא להפוך את החיים לכיתת לימוד, לראות בכל רגע הזדמנות לגדול ולהתקרב למימוש העצמי האמיתי.

מהי הפילוסופיה של האמנויות?
כדי לענות על שאלה זו נבקש להבין לשם מה אנו זקוקים לאמנות. אם ננסה לדמיין את חיינו ללא מוזיקה, תיאטרון, קולנוע, מחול, ציור ופיסול, נראה שאין זה אפשרי. מאז ומעולם הרגיש האדם צורך לבטא את עצמו דרך ערוצים אמנותיים או לחוות אותם כצופה. חלקנו אולי זוכרים חוויות משמעותיות שהתרחשו בהקשר לביטויי אמנות מסוימים, לחלקנו האמנות הינה המרכז של החיים. מדוע? האם זה הצורך לבטא את עצמנו? האם זו ההנאה הרגשית הנובעת מכך? האם זה בגלל הקשר הנוצר בין אסתטיקה ליופי? אין תשובה אחת נכונה, אך ללא ספק האמנות היא חלק מהותי ולא זניח בחיי האדם. אנו גם יודעים שהאמנות עצמה היא ניטראלית ויכולה לשמש לעיתים למטרות חיוביות ולעיתים למטרות מזיקות, בהתאם לכוונת היוצר. הגרמנים בתקופת מלחמת העולם השנייה השתמשו בקולנוע, בפיסול ובציור כדי להעביר תעמולה פאשיסטית וגזענית, והסובייטים השתמשו באותם כלים למטרות של תעמולה קומוניסטית. בכוחה של המוזיקה להעביר באמצעות שירים מסרים חיוביים ומעודדים כדוגמת הפרויקטים המוזיקליים המשותפים למען אפריקה בשנות ה- 80, אך היא יכולה גם להעביר מסרים מעודדי אלימות, זלזול בבני אדם ואדישות, כדוגמת חלק משירי הראפ, הרוק והפופ.

מטרות תיאטרון "במהות"
תיאטרון "במהות" הציב לעצמו כמטרה ליצור וללמד ביטויים אמנותיים המכוונים אל חלקיו הגבוהים של האדם, הגורמים לאדם להרהר, לרצות לגדול ולנסות להביא יופי לאמנות, אך גם לחיים. אנו מאמינים שאמנות ששורשיה נמצאים באהבה ובחכמה תעורר אהבה וחכמה גם בליבותיהם של הצופים והמאזינים לה. אנו מחנכים ליצירה אמנותית אשר מציבה את רוח האדם במרכז. האמנות היא כלי להתפתחות אנושית והמשמעות שלה נמצאת לא בה עצמה כי אם באדם ובחברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולחוות את הפילוסופיה של האמנות בקורסים השונים, במופעים האמנותיים ובסדנאות.

אנו מזמינים אתכם לחוות אמנות עם משמעות.

צוות תיאטרון "במהות"
oinais_2016_07_tristan-group_3