להמציא את העולם


משחר קיומו הבדיל את עצמו האדם מיצורים אחרים בטבע על ידי יכולתו להיות בקשר עם סביבתו. הוא אינו מונע רק על ידי האינסטינקטים שלו, אלא גם על ידי הצורך להתאים את סביבתו ולשפרה.

אי שביעות רצון ורצון לשיפור תמיד הובילו את האדם לחפש פתרונות אפשריים למגוון בעיות. בתחום הטכני, פתרונות יצירתיים בדרך כלל נקראים "המצאות". אם כן, המצאה היא פתרון לבעיה קונקרטית בדרך מקורית ומעשית. למה אנו מתכוונים כשאנו אומרים בעיה? מהו פתרון? מהו פירוש המצאה או מציאת פתרון? בעיה משמעה השפעה לא רצויה, קושי, תסבוכת. פתרון משמעו השגת אפקט רצוי, פירוק, התרת התסבוכת.

בעיות או מצבים בלתי פתורים מגבילים אותנו, ואילו פתרונות ממוססים את הבעיות (המילה Solution באנגלית מקורה מהמילה הלטינית solutio: פעולה ותוצאה של המסה). הפתרון נותן מענה לבעיה, ובכך מאפשר התרה של מצב. המילה Solve באנגלית מקורה מהמילה הלטינית Solvre, שמשמעה לשחרר, להתיר. הוא פותר, הוא מכריע לכאן או לכאן, הוא עושה משהו. ומתי אפשר לומר שהפתרון יצירתי, מקורי ומעשי?

ראשית עלינו להגדיר מהי משמעותה של המילה יצירתיות. המילה Create באנגלית מקורה מהמילה הלטינית Crere, שמשמעה ליצור מחדש, ליצור יש מאין, להקים לראשונה או להתחיל דברמה. "אינני עוסק בהיגיון או בהשוואות, העבודה שלי היא ליצור", אמר ויליאם בלייק (1757-1827) וציין בכך את דרכו של הממציא.

המילה להתרבות (המילה Criar בספרדית מקורה גם היא מהמילה הלטינית Crere) פירושה לייצר או ליצור משהו, משהו שלא היה שם קודם, ובזכות יוצרו הוא קיים כעת. זהו מעשה מודע, מעשה הראוי מאוד לציון עבור אדם. הפירוש המשמעותי של מילה זו בספרדית או בלטינית היא להורות, לחנך ולהוביל. עלינו להאמין וליצור יותר בעולמנו, אשר משתנה באופן טבעי תוך כדי כך שהוא מתפתח.

שנית עלינו להגדיר מה משמעותה של המילה מקוריות. המילה Original מגיעה מהשורש הלטיני Originelis, שפירושה שייכות או נגיעה אל המקור. אל לנו לשכוח את הקשר הנצחי המאחד אותנו עם הטבע, עם טבענו שלנו. כשאנו יוצרים אנו מאמינים כי אנו משנים, ובכל זאת אנו בוחשים תמיד את אותו המרק. חלקנו מאמינים כי המקור שלנו אלוהי, מה שמוביל בעצם לאלוהים. אבל גם אם זה לא היה כך, מקורנו עדיין ביקום הנפלא סביבנו; היקום שבו אנו נולדים, גדלים ומתים. כדאי לזכור את דבריו של אנטוני גאודי (1852-1926): "המקוריות מצויה בחזרה אל המקור".

לבסוף עלינו לבחון מהי הכוונה במציאת פתרון מעשי. המילה מעשי מקורה מהמילה הלטינית practĭcus, שמשמעה השגת מטרה מועילה, יישום של רעיון. המשמעות של מציאת פתרון מעשי היא לחשוב על רעיונות, תכניות, פרויקטים וכדומה, וגם לבצע, להשיג דברמה באמצעות פעולה.

כעת הפתרון לבעיה עשוי בהחלט להתאים לצרכינו. לאחר יישומו, היינו משיגים את האפקט הרצוי ואת התוצאה. הפתרונות עשויים להיות מעשיים, וגם יפים והרמוניים עם הסביבה, עם המשאבים ועם היקום.

איך נוכל להבין טוב יותר את תהליך ההמצאה בטבע האנושי? האדם, במעשיו, משפיע על הטבע, והוא גם נתמך על ידו ומוצא בו השראה. הוא מחזק את הטבע ובוחר בתבונה את הטוב ביותר בכל הזדמנות ובכל הנסיבות, עלמנת לצעוד צעד אחד קדימה באבולוציה. האדם מתפתח ככל שהוא מתערב בעבודתו של הטבע, והוא משנה את טבעו שלו ואת הטבע שבו הוא חי.

עם זאת, בל נשכח שהאבולוציה יכולה להיות חיובית ובונה, או להפך. כעת, אם נבין שדברמה יכול להשתפר וצריך להשתפר, עלינו לבחון מה משמעותה של המילה להשתפר (להיעשות טוב יותר). המילה הספרדית mejorar (להשתפר) מקורה מהמילה הלטינית Melior, שפירושה טוב יותר או עליון על משהו אחר, ובעל איכות טבעית או מוסרית עדיפה או נוחה יותר. תזוזה שלנו ממקום למקום אין פירושה בהכרח להשתפר, גם אם הדרך היחידה להשתפר היא לזוז מהמקום שהיינו בו קודם. "אם רצונכם בתוצאות שונות, אל תעשו שוב את אותו הדבר", מזכיר לנו הפיזיקאי והפילוסוף אלברט איינשטיין (1879-1955). דבר לא ישתנה אם נעשה תמיד את אותו הדבר ואם נישאר תמיד באותו המקום ולא נעז לזוז משם.

כדי להבין את תהליך ההמצאה, נוכל להשתמש בדוגמה: כאשר אנו או מישהו מאבותינו פושטים קדימה את זרוענו, אנו מגלים כי פעולה זו מאפשרת לנו להשיג משהו רחוק יותר. סגירת האגרוף מרכזת אפילו יותר את הפעולה שלנו. זהו פטיש, בצורתו הפשטנית ביותר. הרחבה של הכוח שלנו (זרוע), של מה שיש לנו בעצמנו, היא הכלי הטוב ביותר שלנו. אם תרצו, תוכלו גם לדמיין מה היה יכול להיות מומצא על ידי לחיצה של האגודל אל האצבע המורה של ידנו. תולדות האדם ותולדות ההמצאה שלובים אלו באלו.

המצאות אינן טובות או רעות; הן מבוססות על אופי השימוש בהן, ולמעשה, על הצורך של כל אדם ליישמן. אני מזמין אתכם להתבונן סביב ולראות שהכול, למעשה כל מה שסביבנו (שאינו טבעי), הוא המצאה. חדש, ישן וקלאסי כולם המצאות בסופו של דבר, מאחר שכל דבר שנוצר על ידי האדם כפוף לתהליך מתמשך של הסתגלות ושיפור מבחינת המשאבים הזמינים והדברים שההמצאות הללו שואפות להשיג. אדם ממציא המצאות כשהוא מקרין כלפי חוץ את רעיונותיו, והוא משנה אותם במידה המשנה את הסביבה ואת חייו.

להמציא פירושו למצוא פתרונות יצירתיים, כמו שאמר פרנק ברון (1922-2002): "יצירתיות היא נישואי אהבה בין תמימות וניסיון". נכון לעכשיו האנושות שולטת ומכוונת משאבים ומאמצים איןספור כדי להשיג יותר ויותר פתרונות. בכל פעם שמשהו שונה, כולם מהמרים עליו. אף על פי כן, לא תמיד אנו מפנים את מאמצינו בצורה נכונה. אולי עלינו להתחיל קודם כל בהכנסת סדר בעולמנו. סדר פירושו שלכל דבר יש מקום ומשמעות וכן יש מטרה, כלומר הבנת המשמעות של כל הדברים.

כעת זהו הזמן להמציא מחדש את העולם!

הגיעה העת להשתנות, משום שאנו רוצים להיות טובים יותר. עלינו להיות מקוריים ויצירתיים. מקוריים במובן שיעזור לנו לחזור אל המשמעות הקלאסית של החיים, ערך שתמיד נותר במהותנו בחיפושינו אחר שיפור, ויצירתיים כדי להסתגל לעולם המשתנה תדיר של היום. מה שמשתנה הוא הערך השטחי שאנו נותנים לדברים, ואילו המהות שלהם קבועה ובה מצוי ערכם המקורי.

הבה נהיה יצירתיים ומעשיים משום שהעולם זקוק לנו היום.

זהו העולם שלנו, זה שאנו מעזים להמציא.

*לוקאס פרפומו חבר באקרופוליס החדשה בבואנוס איירס, ארגנטינה, ושותף במכון פידיאס לארכיטקטורה ואמנויות פלסטיות