הגישה הפילוסופית לחיים מבקשת לסייע לאדם לעבוד עם החוכמה האנושית האוניברסלית כדי לזהות שמה שהוא תופס ומבין הוא חלקי בלבד, כדי להחלץ ממגבלותיו, כדי להיות חופשי ולהעז לצאת להרפתקה של גילוי עצמו והעולם. הגישה הפילוסופית עוסקת בחיבור בין רוח לחומר, בין עולמנו הפנימי לבין העולם הנגלה. היא מאפשרת לנו לחקור ולגלות כיצד לחיות את הפילוסופיה, ולהבין מהו התהליך הפנימי שזמין עבורנו תמיד, כיצד נוכל להתעורר ולהכיר את עצמנו יותר, לנהל את עצמנו טוב יותר ולהוביל את עצמנו בדרכים הפתלתלות של החיים.

איך נוכל לנווט יותר את הבחירות שלנו, לא לוותר לעצמנו, לא לשקר לעצמנו. לא לחיות חיים של מישהו אחר; לא לחיות חיים בהם אנו מנותקים ממי שאנו באמת. לא מדובר בעוד סדנת ״עשה זאת בעצמך״, לא עוד הבטחה של סמינר משנה חיים. לא עוד תרופת קסם, כי אין תרופת קסם. להיות מאושרים – מצריך עבודה. בכל סרט גיבורי-על אנחנו מקבלים את הרעיון שעבור הגשמת הגבורה צריך להתאמץ. צריך להסכים להיות גיבור. ברגע הראשון כל גיבור נופל לדפוסים המוכרים שלו, לחולשות שלו, לפחד. אבל אם מסכימים לצאת לדרך מגלים שאפשר לבחור – להיות נוכחים בכל מה שהחיים מזמנים לנו. אם נסכים לפגוש את המקומות הדורשים דיוק בתוכנו, ולהתאמץ לפתח אותם, נוכל להכיר את עצמנו, להשתפר, לממש את הכוחות החבויים בנו, את הפוטנציאל שלנו. הפילוסופיה היא החיפוש, היכולת לשאול שאלות ולהתנסות בתשובות שאנו מוצאים. הפילוסופיה יכולה לסייע לנו לחשוף את המציאות, את חוקי הטבע, להיחלץ מן המבט השטחי החיצוני של הנראה ולהיכנס פנימה. אל הנסתר מן העין, אל הרמז, אל הסוד. על ידי כך אנו יכולים לגלות את עצמנו ואת כל מה שסביבנו. אנו מציעים מרחב בתוכו ניתן לחקור ולגלות מה זה אומר לחיות את הפילוסופיה, ואיך אפשר להיות פילוסופים, היום ותמיד.

הצעד הראשון מתחיל בשלב המבוא, בו אנו נפגשים עם הגישה הפילוסופית ועם פילוסופים שחיו גישה זו הלכה למעשה בתקופות שונות ובתרבויות שונות.

שלב המבוא מורכב משלושה חלקים:

חלק ראשון: אתיקה וערכים אנושיים

מיהו האדם? מהם הערכים הפנימיים איתם אנו עובדים? איך נוכל להכיר את עצמנו יותר? איך נוכל להשתפר? איך נוכל לחיות בקרבה גדולה יותר למי שאנחנו באמת? בחלק זה נדבר על הפילוסופיה הטבעית, על הקרב הפנימי מתוך החכמה של הודו, על המסתורין של טיבט, על בודהיזם ועל החכמה העתיקה של סין.

חלק שני: חיים משותפים – איך נוכל לחיות ביחד?

אנחנו כאן. ביחד. זה חלק מהסיפור. החברה בה אנו חיים היא אנחנו! אוסף של פרטים שחוברים להם יחד ומייצרים כח גדול מהם. בחלק זה נדבר על הקשר בין האדם לחברה, על האתגרים בחיים המשותפים, איך לחיות יחד מבלי לאבד את החופש האישי שלנו, על התפיסה של חברה על פי אפלטון, על הטוב של הכלל, הצדק ועל הקשר בין האדם למנהיג.

חלק שלישי – האם ואיך נוכל להשפיע על העתיד?

האם אנו מאמינים שנוכל להשפיע על העתיד שלנו? אנו בונים את העתיד כל הזמן, השאלה היא איך ובאיזה כיוון. לזמן בו אנו נמצאים יש משמעות היסטורית. גם לעבר יש משמעות; ניתן ללמוד ממנו כדי להשפיע על העתיד. לשם כך עלינו להרחיב את נקודת המבט, להבין איך הגענו עד הלום, מה נכון ללמוד ממה שקרה ואיך אפשר להשפיע ולייצר מציאות אחרת. בחלק זה נכיר את הפילוסופיה של ההיסטוריה, נעמיק בקשר בין ההיסטוריה למיתוס, בתפיסה המחזורית של ההיסטוריה ובשאלת החופש והגורל.

הקורסים הקרובים בסניפים

שאלות נפוצות:

האם עלתה בך פעם השאלה: לא יכול להיות שזה כל מה שיש… שאלה כל החיים… שהעולם שלנו, והחברה שלנו מתדרדרת, ואין כמעט מה לעשות…? באקרופוליס החדשה מתקבצים אנשים צעירים ברוחם מכל קשת הגילאים המגזרים והעדות אשר עדיין לא התייאשו, שרוצים לחיות את האידיאלים שכמעט נעלמו מהעולם. צעירים המאמינים שאפשר לשנות את העולם, את הסביבה ואת עצמם. אנשים שנמאס להם מסיסמאות ורוצים ת'כלס… לחיות, להיות מאושרים, לתת ולא רק לקבל. בני אדם הרוצים להתחיל לכוון את החיים ולא רק להגיב אל מה שהחיים מביאים, לצמצם את הסבל ולמצוא משמעות בחייהם.
תוכנית הלימודים והפעילויות החווייתיות מאפשרים צעידה בדרך הפילוסופית, בה מצד אחד לומדים מהחכמה מהחיים, ומצד שני חווים, ומיישמים.

"בצעידה לומדים ללכת. נדיבותכם תתנוסס לפניכם כדגל של חיים ותקווה עבור כל אלו שדרכם תצטלב עמכם. הלוואי שלעולם לא יוכלו לומר: חלפתי מולם והם לא נתנו לי דבר" (חורחה אנחל ליברגה, מייסד אקרופוליס החדשה)

מי אני? מה הייעוד שלי?
מהי מטרת החיים? האם לאדם יש תפקיד בעולם?
מהו צדק ומהו אושר? האם באמת אפשר להיות מאושר?

שאלות קיומיות אלה ועוד רבות נוספות, הדהדו בליבם של מחפשי משמעות ודרך מאז ומעולם. במהלך המפגשים ננסה לענות על השאלות האלה.

סדרת המפגשים מעירה בנו רעיונות ותובנות שחבויים בתוכנו כל הזמן, אך הם רדומים. מחשבות שעלו במהלך החיים ואינטואיציה שחווים ביומיום מתחברות לתפיסות חיים אוניברסאליות. אנו מגלים שכל בני האדם מחפשים להפוך למאושרים, מחפשים משמעות לחייהם, מחפשים להיות משפיעים יותר ממושפעים.
ישנה מורשת אנושית עשירה ומפוארת של תרבויות וציוויליזציות בהן חיו אנשים עם משמעות, עם כיוון, עם אושר ועם שמחה. הם חיפשו תשובות לאותן שאלות המטרידות אותנו גם היום. חלקם מצאו תשובות.
במהלך המפגשים אנו ננסה למצוא את העקרונות המשותפים האנושיים והאוניברסאליים אשר שרדו את שחיקתו של הזמן והם רלוונטיים עבורנו גם כיום, כמו שהיו בארצות רחוקות לפני אלפי שנים.

המורים בבית הספר הם קודם כל תלמידים. שכן, מי שרוצה להיות בקשר עם החכמה ולהעביר אותה הלאה חייב לחיות אותה ביום יום. לכן, המורה הוא קודם כל תלמיד, הלומד מהחיים וממשיך בתוכנית הלימודים המתקדמת שלנו. המורים עוברים הכשרה בסיסית האורכת שנה וממשיכים להשתלם תוך כדי צבירת הניסיון בהוראה.
הדבר המשמעותי ביותר עבור המורה הוא היכולת לחיות את החומר שהוא מלמד, לא רק להכיר את החומר בצורה שכלתנית אינטלקטואלית אלא לחיות אותו, לחוות אותו, ומתוך הניסיון להעביר את החכמה שאינה שייכת לאדם זה או אחר, אלא לאדם באשר הוא אדם.

הלימודים מתקיימים בסניפים השונים בארץ כמו גם בסניפים במדינות השונות בעולם, בצורה של הרצאה פרונטאלית. תוכנית הלימודים הבינלאומית מועברת בצורה אינטראקטיבית וחווייתית תוך כדי השיעורים.
הקורס מכיל כ – 22 מפגשים אחת לשבוע.
הלימוד הוא מחזורי כמו שאיפה ונשיפה. הוא מאפשר גם ללמוד דברים חדשים וגם לבטא את העקרונות הנלמדים.

מחיר הקורס: 1,290 ש"ח

מחיר בהרשמה מוקדמת: 1,100 ש"ח

* במהלך הקורס, בסיום כל פרק, יתקיים שיח פילוסופי בהשתתפות הלומדים, בנושאים השונים בהם נעסוק בקורס, ובביטוי שלהם בחיי היומיום.