קורס זה יפגיש אתכם עם תמצית הפילוסופיה העתיקה, ככלי עבור האדם הבונה את עצמו ואת עתידו.
חיים פילוסופיים מאפשרים לחשוף את המיסתורין של האדם ושל העולם, להעמיק את המבט על המציאות ולנוע בעולם עם יותר אותנטיות, ביטחון עצמי ואושר.

גלו את הפילוסוף שבתוככם!

תוכנית הלימודים בקורס

חלק ראשון:
אתיקה וערכים אנושיים

הכרת העצמי חיונית להתפתחות האדם. הפילוסופיה העתיקה כדרך להתקרב אל משמעות החיים.

פיתוח ערכים על ידי הכרות עם שבעת העקרונות של הטבע.

חוקי האדם והעולם שזורים זה בזה: קארמה ודהרמה

על הצורך לפתח כח פנימי ולהיות לוחם של שלום , בהשראת ה"בהגוודגיטה" ספר החכמה של הודו העתיקה.

השליטה במנטאל כמפתח מרכזי להתפתחות האדם ולעבודה הרוחנית

תפקידם של משברים בחיינו דרך חייו ותורתו של בודהא

עיבוד הרעיונות של החלק הראשון של הקורס.

חלק שני:
חיים משותפים- איך נוכל לחיות ביחד?

מדוע קשה לנו לחיות יחד? כלים מעשיים לעורר שינוי

על האפשרות של האדם לשחרר את עצמו ולעזור לאחר

הקשר בין העבודה האישית לבין הקשרים שאנו יוצרים האחד עם השני.
על האפשרות לראות בשונה את הטוב, היפה והמשלים.

החינוך כתהליך אקטיבי, המחבר אותנו לעצמנו ומעניק לנו כלים לדעת, לחשוב,לבחור ולפעול

כיצד נזהה מה צודק וכיצד נבטא שיוויון פילוסופי? בהשראת משפט הלב ממצרים העתיקה

האם נוכל להיות קהילה אנושית אחת? דוגמאות מהסטואיקנים ומרומא בתקופות שונות בהיסטוריה

לעיבוד הרעיונות של החלק השני של הקורס

חלק שלישי:
בשביל לבנות את העתיד

הניסיון כמנוע של העתיד- כיצד נוכל להבין את העבר באופן אובייקטיבי כדי להעביר אל העתיד בצורה נכונה? כיצד נוכל להשפיע על העתיד שלנו?

חכמה נצחית מעבר להיסטוריה המשתנה. כיצד המיתוס מניע את ההיסטוריה?

המחזורים הטבעיים והתנועה של האנושות, גלגל ההיסטוריה והזמן הנוכחי על פי ההינדואיזם.

מהו החופש האמיתי והאם קשור לגורל? מה מקומו של הרצון בבניית העתיד? האם יש גורל אנושי משותף?

עיבוד הרעיונות של החלק השלישי בקורס

* במהלך הקורס, בסיום כל פרק, יתקיים שיח פילוסופי בהשתתפות הלומדים, בנושאים השונים בהם נעסוק בקורס, ובביטוי שלהם בחיי היומיום.

* ההרשמה לקורס מותנית בקיום ראיון אישי.

על החלקים השונים בקורס:

חלק ראשון: אתיקה וערכים אנושיים
מיהו האדם? מהם הערכים הפנימיים איתם אנו עובדים? איך נוכל להכיר את עצמנו יותר? איך נוכל להשתפר? איך נוכל לחיות בקרבה גדולה יותר למי שאנחנו באמת? בחלק זה נדבר על הפילוסופיה הטבעית, על הקרב הפנימי מתוך החכמה של הודו, על המסתורין של טיבט, על בודהיזם ועל החכמה העתיקה של סין.

חלק שני: חיים משותפים – איך נוכל לחיות ביחד?

אנחנו כאן. ביחד. זה חלק מהסיפור. החברה בה אנו חיים היא אנחנו! אוסף של פרטים שחוברים להם יחד ומייצרים כח גדול מהם. בחלק זה נדבר על הקשר בין האדם לחברה, על האתגרים בחיים המשותפים, איך לחיות יחד מבלי לאבד את החופש האישי שלנו, על התפיסה של חברה על פי אפלטון, על הטוב של הכלל, על הצדק ועל הקשר בין האדם למנהיג.

חלק שלישי – האם ואיך נוכל להשפיע על העתיד?

האם אנו מאמינים שנוכל להשפיע על העתיד שלנו? אנו בונים את העתיד כל הזמן, השאלה היא איך ובאיזה כיוון. לזמן בו אנו נמצאים יש משמעות היסטורית. גם לעבר יש משמעות; ניתן ללמוד ממנו כדי להשפיע על העתיד. לשם כך עלינו להרחיב את נקודת המבט, להבין איך הגענו עד הלום, מה נכון ללמוד ממה שקרה ואיך אפשר להשפיע ולייצר מציאות אחרת. בחלק זה נכיר את הפילוסופיה של ההיסטוריה, נעמיק בקשר בין ההיסטוריה למיתוס, בתפיסה המחזורית של ההיסטוריה ובשאלת החופש והגורל.

הקורסים הקרובים בסניפים

שאלות נפוצות:

האם עלתה בך פעם השאלה: לא יכול להיות שזה כל מה שיש… שאלה כל החיים… שהעולם שלנו, והחברה שלנו מתדרדרת, ואין כמעט מה לעשות…? באקרופוליס החדשה מתקבצים אנשים צעירים ברוחם מכל קשת הגילאים המגזרים והעדות אשר עדיין לא התייאשו, שרוצים לחיות את האידיאלים שכמעט נעלמו מהעולם. צעירים המאמינים שאפשר לשנות את העולם, את הסביבה ואת עצמם. אנשים שנמאס להם מסיסמאות ורוצים ת'כלס… לחיות, להיות מאושרים, לתת ולא רק לקבל. בני אדם הרוצים להתחיל לכוון את החיים ולא רק להגיב אל מה שהחיים מביאים, לצמצם את הסבל ולמצוא משמעות בחייהם.
תוכנית הלימודים והפעילויות החווייתיות מאפשרים צעידה בדרך הפילוסופית, בה מצד אחד לומדים מהחכמה מהחיים, ומצד שני חווים, ומיישמים.

"בצעידה לומדים ללכת. נדיבותכם תתנוסס לפניכם כדגל של חיים ותקווה עבור כל אלו שדרכם תצטלב עמכם. הלוואי שלעולם לא יוכלו לומר: חלפתי מולם והם לא נתנו לי דבר" (חורחה אנחל ליברגה, מייסד אקרופוליס החדשה)

מי אני? מה הייעוד שלי?
מהי מטרת החיים? האם לאדם יש תפקיד בעולם?
מהו צדק ומהו אושר? האם באמת אפשר להיות מאושר?

שאלות קיומיות אלה ועוד רבות נוספות, הדהדו בליבם של מחפשי משמעות ודרך מאז ומעולם. במהלך המפגשים ננסה לענות על השאלות האלה.

סדרת המפגשים מעירה בנו רעיונות ותובנות שחבויים בתוכנו כל הזמן, אך הם רדומים. מחשבות שעלו במהלך החיים ואינטואיציה שחווים ביומיום מתחברות לתפיסות חיים אוניברסאליות. אנו מגלים שכל בני האדם מחפשים להפוך למאושרים, מחפשים משמעות לחייהם, מחפשים להיות משפיעים יותר ממושפעים.
ישנה מורשת אנושית עשירה ומפוארת של תרבויות וציוויליזציות בהן חיו אנשים עם משמעות, עם כיוון, עם אושר ועם שמחה. הם חיפשו תשובות לאותן שאלות המטרידות אותנו גם היום. חלקם מצאו תשובות.
במהלך המפגשים אנו ננסה למצוא את העקרונות המשותפים האנושיים והאוניברסאליים אשר שרדו את שחיקתו של הזמן והם רלוונטיים עבורנו גם כיום, כמו שהיו בארצות רחוקות לפני אלפי שנים.

המורים בבית הספר הם קודם כל תלמידים. שכן, מי שרוצה להיות בקשר עם החכמה ולהעביר אותה הלאה חייב לחיות אותה ביום יום. לכן, המורה הוא קודם כל תלמיד, הלומד מהחיים וממשיך בתוכנית הלימודים המתקדמת שלנו. המורים עוברים הכשרה בסיסית האורכת שנה וממשיכים להשתלם תוך כדי צבירת הניסיון בהוראה.
הדבר המשמעותי ביותר עבור המורה הוא היכולת לחיות את החומר שהוא מלמד, לא רק להכיר את החומר בצורה שכלתנית אינטלקטואלית אלא לחיות אותו, לחוות אותו, ומתוך הניסיון להעביר את החכמה שאינה שייכת לאדם זה או אחר, אלא לאדם באשר הוא אדם.

הלימודים מתקיימים בסניפים השונים בארץ כמו גם בסניפים במדינות השונות בעולם, בצורה של הרצאה פרונטאלית. תוכנית הלימודים הבינלאומית מועברת בצורה אינטראקטיבית וחווייתית תוך כדי השיעורים.
הקורס מכיל כ – 19 מפגשים אחת לשבוע.
הלימוד הוא מחזורי כמו שאיפה ונשיפה. הוא מאפשר גם ללמוד דברים חדשים וגם לבטא את העקרונות הנלמדים.

מחיר הקורס: 1,290 ש"ח

מחיר בהרשמה מוקדמת: 1,100 ש"ח